Momenteel bestaat er voor elke wooneenheid in Vlaanderen een individuele woningpas. Die geeft informatie over bijvoorbeeld de energiescore en aanwezige installaties. Met de komst van de collectieve woningpas komt daar een belangrijke aanvulling bij: eigenaars van appartementen krijgen voortaan ook toegang tot relevante data op het niveau van het volledige gebouw, inclusief het verplichte EPC en asbestattest voor de gemeenschappelijke delen.
Inzicht in het volledige gebouw
Momenteel bestaat voor elke wooneenheid (zoals een eengezinswoning, een appartement of een studio) in Vlaanderen een woningpas. Dit geeft de eigenaar zicht op de energiescore, isolatieaspecten en aanwezige installaties van elke wooneenheid. Nu ziet ook de 'collectieve woningpas' het levenslicht. Eigenaars van appartementen krijgen dan niet alleen een woningpas van hun individueel appartement te zien, maar krijgen ook zicht op relevante informatie op gebouwniveau en inzicht in de (energetische) situatie van de gemeenschappelijke delen. Denk aan het verplichte EPC en het asbestattest van de gemeenschappelijke delen.Elke eigenaar heeft op die manier toegang tot de isolatie-aspecten van de gemeenschappelijke delen (daken, vloeren, muren, …) en de gemeenschappelijke installaties (zoals verwarmingsinstallaties). Een eigenaar kan deze woningpas op gebouwniveau ook delen met een syndicus of de vereniging van mede-eigenaars (VME), zonder de informatie die gelinkt is aan het eigen appartement te delen. Op die manier kan een syndicus de (mede-) eigenaar bijstaan als die (renovatie)werken wilt uitvoeren aan de gemeenschappelijke delen. De syndicus vertegenwoordigt immers de mede-eigenaars en is verantwoordelijk voor het beheer van de gemeenschappelijke delen.
Daarnaast vindt elke eigenaar in de collectieve woningpas ook aanbevelingen om de gemeenschappelijke delen van het gebouw energiezuiniger te maken. De uitvoering van deze aanbevelingen zal ook een impact hebben op de energieprestatie van de afzonderlijke (woon)eenheden in het gebouw. Een energetische renovatie kadert best in een totaalaanpak waarbij al deze gemeenschappelijke delen zoveel als mogelijk gezamenlijk gerenoveerd worden. Door de collectieve woningpas te lanceren willen we de drempels qua informatieverzameling en kennisniveau wegnemen én het renovatieproces eenvoudiger maken.
Op termijn wordt de collectieve woningpas ook uitgebreid met het energielabel op gebouwniveau.