In december 2024 bereikte de gemiddelde 10-jaars hypotheekrente met Nationale Hypotheek Garantie (NHG) het laagste niveau in een jaar, met 3,50 procent. In januari volgde echter een stijging naar 3,67 procent in slechts drie weken tijd, als gevolg van de oplopende kapitaalmarktrente. Dit werd mede beïnvloed door economische onzekerheid en mogelijke handelsbeperkingen na de inauguratie van de Amerikaanse president Trump.
Met de recente daling van de kapitaalmarktrente, die inmiddels bijna 30 basispunten lager ligt dan het hoogste punt dit jaar, beginnen ook de hypotheekrentes te dalen. Verschillende geldverstrekkers hebben sinds vorige week lichte verlagingen doorgevoerd, waardoor de gemiddelde 10-jaars hypotheekrente met NHG nu op 3,62 procent staat.
De variabele en kortlopende rentes laten sinds begin dit jaar een stabiele daling zien. Dit is mede het gevolg van opeenvolgende renteverlagingen die de Europese Centrale Bank (ECB) in 2024 heeft doorgevoerd, nu de inflatie in de eurozone is afgenomen ten opzichte van vorig jaar. De inflatie in de eurozone bedroeg in januari 2,5 procent en heeft bijna het streefniveau van ongeveer 2 procent bereikt dat de ECB hanteert. Deze week heeft de ECB de rente opnieuw met 25 basispunten verlaagd naar 2,75 procent. Dit is de vijfde renteverlaging sinds juni vorig jaar. Als de inflatie verder afneemt, kan de ECB vasthouden aan haar huidige koers. De Hypotheker verwacht hierdoor een dalend niveau van de korte hypotheekrente in de komende periode.