Embuild Vlaanderen reageert op het kritische rapport van Europa over het Vlaamse woonbeleid met een duidelijk pleidooi voor een groter woningaanbod in alle segmenten. Niet alleen is het noodzakelijk om meer sociale woningen te bouwen, ook private huurwoningen en koopwoningen moeten worden uitgebreid om de huidige wooncrisis aan te pakken.
Door het beperkte aanbod ontstaat er in sommige regio's verdringing op de woonmarkt. Deze situatie leidt ertoe dat bepaalde doelgroepen met moeite een woning vinden. Volgens Embuild Vlaanderen moet daarom niet enkel het sociale aanbod worden verhoogd, maar dienen ook de andere woonsegmenten te groeien, zodat die verdringing wordt gestopt.
Embuild Vlaanderen benadrukt dat Vlaamse woningbouwers over alle middelen beschikken om snel betaalbare en kwalitatieve woningen te realiseren. Ze kunnen daarbij gebruikmaken van moderne, vaak modulaire bouwmethodes. "De woningbouwers in Vlaanderen staan klaar om betaalbare en kwaliteitsvolle woningen te bouwen. Zij beschikken over moderne (vaak modulaire) technieken om snel te schakelen. Maar eerst moeten de obstakels worden weggewerkt die de bouw vertragen bij projecten in Vlaanderen", klinkt het bij directeur Niko Demeester.
Vandaag woedt er een grote concurrentiestrijd op de huurmarkt. In één jaar tijd is huren bijna 8% duurder geworden (bron: huurbarometer Dewaele vastgoedgroep). Door de hoge lasten op nieuwbouw kiezen beleggers niet langer voor grote nieuwbouwprojecten maar voor beleggingsalternatieven. Dat blijkt uit de historisch lage vergunningscijfers voor nieuwbouw die in vijf jaar tijd met 40% zijn gedaald. Resultaat is dat er in 2024 16% minder huurwoningen aangeboden. Die trend, keren is noodzakelijk om de toenemende wooncrisis te bestrijden.
Bestaande woningen simpelweg transfereren van de private naar de sociale huurmarkt biedt daarom geen duurzame oplossing. Dat verlaagt het aanbod van woningen uit het lagere prijssegment van de private huurmarkt en doet daar de prijzen nog meer stijgen. Gezinnen die net niet in aanmerking komen voor een sociale woning worden zo verdrongen en vinden geen geschikte woning meer. Globaal zijn er 240.000 woningen extra nodig om de groei aan huishoudens tegen 2035 bij te benen. Voorts moeten zo'n 240.000 oude en slechte woningen worden vervangen. De hoge prijzen zijn onder meer het gevolg van de krapte op de woonmarkt, naast de grondprijzen, de kosten van bouwmaterialen en de hoge taksen op nieuwbouw.
De moeilijkheid om voor een groter woonproject een vergunning te krijgen in Vlaanderen, speelt daarbij een grote rol. De ganse bouwketen, van ontwikkelaars tot architecten en aannemers, formuleerde daarom vorige week een bundel met totaaloplossingen om tot meer en snellere vergunningen te komen. Deze voorstellen zijn hier na te lezen.
Daarnaast moet specifiek de sociale woningbouw een tandje kunnen bijsteken. De middelen zijn hiervoor voorzien, maar bestaande obstakels moeten worden weggewerkt. Woningbouwers die in deze sector actief zijn, wijzen op de complexiteit van de regelgeving voor sociale woningbouw, die het moeilijk maakt om in deze markt actief te zijn. Voorts willen aannemers alles doen om zo betaalbaar mogelijk te bouwen, maar de prijzen die sommige woonmaatschappijen willen bedingen, liggen zo onrealistisch laag, dat sociale woningbouw verlieslatend dreigt te worden voor het bouwbedrijf. Op die manier wordt het zeer moeilijk om veel meer sociale woningen neergezet te krijgen.
Nieuwbouw
Vlaanderen heeft dringend meer woningen nodig om wooncrisis te keren
-
- Bron: Embuild Vlaanderen
- 19 maart 2025

Aanbevolen voor jou
Meer over Nieuwbouw
Bouwconflicten steeds vaker opgelost via bemiddeling
19 maart 2025Meld je aan voor onze nieuwsbrief
Elke werkdag het laatste nieuws in uw mailbox!
Aanmelden!Alleen de nieuwsbrief, geen spam